Την ήττα με 4-3 γνώρισε η ομάδα μας στο πρώτο φετινό φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο την Αούστρια Λουστενάου.

Ο Γιάννης Αναστασίου είχε την ευκαιρία να κάνει τις πρώτες του δοκιμές σε επιθετικές και αμυντικές τακτικές αλλά και σε πρόσωπα με την ομάδα μας να έχει καλύτερη εικόνα στο πρώτο ημίχρονο.

Η εντεκάδα που ξεκίνησε στο πρώτο ημίχρονο αποτελούταν από τους Μέγιερι, Κιβρακίδη, Αθανασίου, Γούτα, Στρούγγη, Ούμπιδες, Χαρίση, Κορτ, Μανούσο, Ενσικουλού και Βέλλιο. Ο Ατρόμητος πίεσε από το ξεκίνημα και στο 18’ κατάφερε να ανοίξει το σκόρ έπειτα από σέντρα του Κιβρακίδη, κατέβασμα πάσα του Κόρτ με το στήθος στο Μανούσο και εξαιρετικό τελείωμα μέσα από την περιοχή του Έλληνα φορ.

2160811

Το γκολ του Μανούσου απαντήθηκε γρήγορα από τον Μόρις στο 22’ αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Ούμπιδες συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Βέλλιο και με ένα πανέμορφο σουτ κατάφερε να βάλει την ομάδα μας και πάλι μπροστά στο σκορ.

2160812

Στο 32’ ο Ούμπιδες εκτέλεσε κόρνερ και ο Γούτας πήδηξε ψηλότερα από συμπαίκτες και αντιπάλους κάνοντας το 1-3 για την ομάδα μας.

2160815

Το τελικό σκορ του ημιχρόνου ήταν 2-3 αφού οι Αυστριακοί μείωσαν με γκολ του Μόρις στο 41’.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιάννης Αναστασίου έβαλε στο παιχνίδι τους υπόλοιπους δέκα παίκτες που ήταν στον πάγκο και συγκεκριμένα τους: Θεοδωράκη, Κατράνη, Τριμμάτη, Ρισβάνη, Γαρουφαλιά, Μάντσον, Γιακουμάκη, Ουγκράι, Νταβιώτη και Κωτσόπουλο.

2160816

Η Αούστρια Λούστεναου δεν προχώρησε σε αλλαγές μέχρι το 60’ της αναμέτρησης διατηρώντας τη βασική της 11αδα και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 47’ σε 3-3 και πάλι με τον Μόρις που πέτυχε χατ-τρικ.

Το τελικό σκορ(4-3) διαμόρφωσε ο Άτκινσον στο 71’.