Η σεζόν 2022/23 ολοκληρώθηκε και για την ομάδα μας άφησε μερικές στιγμές που προσέφεραν πολλά χαμόγελα.

Ακόμα μία σεζόν ολοκληρώθηκε και αυτή βρίσκει τον Ατρόμητο στην κορυφαία κατηγορία και σε φάση προετοιμασίας για την επόμενη χρονιά, με τις αγωνιστικές προκλήσεις να είναι εκεί και να τον περιμένουν εν όψει 2023/24.

Ωστόσο, η αγωνιστική χρονιά που έριξε την αυλαία της άφησε και κάποιες αναμνήσεις που έφεραν πολλά χαμόγελα της ομάδα μας και θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως και τα highlights της περιόδου.

1. Ατρόμητος – ΟΦΗ 3-1 (20/8/22)

Η ομάδα μας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος 2022/23, φιλοξένησε στο Περιστέρι τον ΟΦΗ και ο στόχος από το πρώτο παιχνίδι ήταν να σταλεί το μήνυμα ότι η ψυχοφθόρα χρονιά του 2021/22 είχε μείνει μια για πάντα στο παρελθόν. Κόντρα σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο, η αποστολή για τον Κρις Κόλμαν και τους παίκτες του μόνο εύκολη δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί, κάτι που αποδείχθηκε από νωρίς, καθώς στο 34’ οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ με το γκολ του Νέιρα. Ωστόσο, η συνέχεια για την ομάδα μας ήταν εντυπωσιακή. Τζαβίδας (39’), Μουνίθ (45’) κατάφεραν να ανατρέψουν πολύ γρήγορα το σκορ και στο 73’ ο Κιάρτανσον διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Πρωταγωνιστής ο Βίκτωρ Κλωναρίδης, που πιστώθηκε και τις τρεις ασίστ.

2. Ιωνικός – Ατρόμητος 1-4 (10/9/22)

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, η ομάδα μας είχε μια δύσκολη εκτός έδρας αποστολή κόντρα στον Ιωνικό, με τα ματς αυτά να έχουν τον χαρακτήρα του ντέρμπι. Άλλωστε, ο εγωισμός της ομάδας μας είχε πληγωθεί σε μεγάλο βαθμό από τα αρνητικά αποτελέσματα της προηγούμενης χρονιάς. Ωστόσο, η ρεβάνς ήρθε και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο. Παρά το γεγονός ότι ο Ιωνικός προηγήθηκε στο 38’ με την εκτέλεση φάουλ του Μεντόζα, οι παίκτες του Κρις Κόλμαν με τρομερή αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο πήραν μια σχεδόν ιστορική νίκη με ευρύ σκορ (1-4). Κεσχρίντα (53’), Φριντζόνσον (55’), Ρομπάιγ (61’) και Τζαβίδας (90’+1’).

3. Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος 1-3 (19/10/22)

Ο θεσμός του Κυπέλλου και ειδικότερα τα ματς κόντρα στον Αστέρα στην Τρίπολη έχουν πάντα ιδιαίτερη αξία για την ομάδα μας, έχοντας δημιουργήσει μια εξαιρετικά ευνοϊκή παράδοση. Η κληρωτίδα τα έφερε έτσι, ώστε ο Ατρόμητος να αντιμετωπίσει και πάλι τους Αρκάδες. Έπειτα από ένα 90λεπτο που το 0-0 παρέμεινε χωρίς να διαφοροποιηθεί, η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση. Στο 94’ ο Κλωναρίδης άνοιξε το σκορ από υπέροχη σέντρα του Μουνίθ, στο 105’ ο Καστάνιο ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, αλλά η πρόκριση ήρθε στο Περιστέρι. Στο 112’ με τον Κιάρτανσον και στο 120’ με πέναλτι του Μουνίθ, το «Αστέρι» διαμόρφωσε το 1-3 και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη.

4. Ατρόμητος – Παναιτωλικός 2-0 (6/5/23)

Ένα γλυκό φινάλε για τη φετινή χρονιά. Στο τελευταίο εντός έδρας ματς, το «Αστέρι» φιλοξένησε τον Παναιτωλικό και φρόντισε με μία νίκη να αποζημιώσει τους οπαδούς μας για τη διαρκή στήριξη καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς. Με τα γκολ των Αγκιμπού Καμαρά (30’) και Κλωναρίδη (85’) πήραμε τη νίκη στο Περιστέρι και με το τελικό 2-0, ολοκληρώθηκε η εντός έδρας παρουσία της ομάδας μας.